1

Temat: Warunki pracy bibliotekarza

Dzień dobry,
ciekawi mnie, czy istnieją prawne unormowania dotyczące warunków pracy, jakie powinny zostać zapewnione bibliotekarzowi przez pracodawcę.
Niedawno zostałam poinformowana, że w najbliższym czasie moje stanowisko pracy zostanie przeniesione na strych. Jest to niewielki pokoik bez okien i klimatyzacji, przedzielony cienką ścianką z dykty od pomieszczenia zajmowanego przez kolegów.
W mojej bibliotece zajmuję się archiwizacją i digitalizacją zbiorów specjalnych. Chciałabym się dowiedzieć, czy warunki pracy jakie mi zaproponowano są zgodne z obowiązującym prawem, a jeżeli nie, to czego ewentualnie powinnam się domagać od mojego pracodawcy.
Będę wdzięczna za odpowiedź.
Serdecznie pozdrawiam,
Katarzyna Wasilewska

2

Odp: Warunki pracy bibliotekarza

katarzyna_Wasilewska napisał/a:

Dzień dobry,
ciekawi mnie, czy istnieją prawne unormowania dotyczące warunków pracy, jakie powinny zostać zapewnione bibliotekarzowi przez pracodawcę.
Niedawno zostałam poinformowana, że w najbliższym czasie moje stanowisko pracy zostanie przeniesione na strych. Jest to niewielki pokoik bez okien i klimatyzacji, przedzielony cienką ścianką z dykty od pomieszczenia zajmowanego przez kolegów.
W mojej bibliotece zajmuję się archiwizacją i digitalizacją zbiorów specjalnych. Chciałabym się dowiedzieć, czy warunki pracy jakie mi zaproponowano są zgodne z obowiązującym prawem, a jeżeli nie, to czego ewentualnie powinnam się domagać od mojego pracodawcy.
Serdecznie pozdrawiam,
Katarzyna Wasilewska

Te sprawy może zbadać i wydać wiążącą opinię (choć rozmaicie z tą "wiążocowością" bywa, jak świadczy przykład Biblioteki Uniwersyteckiej we Wrocławiu) Państwowa Inspekcja Pracy lub specjalista ds. BHP. Nie wiem, jak to wygląda gdzie indziej, w naszej uczelni są to opinie wiążące. Jak inspektor BHP negatywnie ocenił stopień do sięgania na wyższe półki, kupiono nam nowe, stabilne, zaopiniowane pozytywnie przez tegoż specjalistę. Najczęściej biblioteka nie ma własnego specjalisty ds. BHP, ale mieć go powinien organ założycielski.

3

Odp: Warunki pracy bibliotekarza

katarzyna_Wasilewska napisał/a:

Dzień dobry,
Serdecznie pozdrawiam,
Katarzyna Wasilewska

Istnieje i obowiązuje Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. (tekst jednolity: Dz.U. 2003, nr 169, poz. 1650) w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Jest łatwo dostępne w Internecie, obowiązuje wszystkich pracodawców. Miejsce pracy musi zapewniać odpowiednią przestrzeń do pracy i oświetlenie. Nieoświetlony pokoik na strychu z całą pewnością jest niezgodny z tymi wymogami i pewnie jeszcze wieloma innymi określonymi w tym rozporządzeniu. Proszę spojrzeć. Można zwrócić się do Państwowej Inspekcji Pracy (adresy oddziałów są do znalezienia na stronie głównej PIP) jak i do Państwowej Inspekcji Sanitarnej o kontrolę tych warunków (do właściwego powiatowego inspektora sanitarnego). W obu inspekcjach można również uzyskać wskazówki (także telefonicznie albo przez mail), jak rozwiązać takie sytuacje. Dane osób proszących o interwencję są tylko do wiadomości Inspekcji, nie podaje się ich pracodawcy.

Adam Stopa