1

Temat: awans na starszego bibliotekarza

Witam wszystkich serdecznie. Mam pytanie odnośnie awansu na stanowisko starszego bibliotekarza. Obecnie pracuję w małej bibliotece naukowej i wiem, że aby dostać awans (oprócz stażu pracy i wykształcenia) wymagane jest odbycie co najmniej 2-tygodniowej praktyki specjalistycznej w innej bibliotece naukowej, czy może wie ktoś jak wygląda organizacja takiej praktyki, na czym ona polega i czy robi się ją we własnym zakresie (w czasie urlopu) czy też pracodawca kieruje na takie szkolenie i odbywa się ono w ramach pracy?Jak wygląda to w Waszych bibliotekach? Pozdrawiam smile

2

Odp: awans na starszego bibliotekarza

Gdy chodzi o awans na starszego bibliotekarza musi być spełniony warunek: co najmniej dwutygodniowa praktyka specjalistyczna w bibliotece naukowej.
Nie ma tu określenia "w innej, poza macierzystą, bibliotece naukowej"
Czyli jeżeli pracyjesz w bibliotece naukowej to nie musisz robić praktyki w innej bibliotece naukowej.
Pozdrawiam

3

W mojej bibliotece (naukowej - ale dużej) na starszego bibliotekarza przechodzi się praktykę w innych działach (od gromadzenia do udostępniania). Staż w innej bibliotece wymagany jest przy awansie na kustosza, pracodawca kieruje na staż i udziela urlopu szkolnego.

Ostatnio edytowany przez effka (2011-03-28 12:53:36)

4

Dziękuję za dotychczasowe odpowiedzi  smile Chciałabym się jednak dowiedzieć jak to jest zorganizowane w małych bibliotekach naukowych, u nas pracują 4 osoby (razem z kierownikiem) i nasz zakres pracy jest raczej "płynny" tzn. w zależności od potrzeby i opracowuje się książki i pełni dyżur w wypożyczalni albo czytelni i stąd raczej trudno byłoby zorganizować jakieś specjalistyczne szkolenie, bo trudno raczej mówić w tym przypadku o wyselekcjonowanych działach. A jeśli ,  ktoś z zewnątrz ( z innej biblioteki) by nam przeprowadził jakieś szkolenie specjalistyczne np. z zakresu bibliotek cyfrowych, czy digitalizacji. to czy takie szkolenie też wliczałoby się do awansu? Jesteśmy młodym zespołem, stąd też takie zainteresowanie tym tematem. Może ktoś jeszcze podzieli się swoim doświadczeniem? smile

5

To już chyba zależy od pracodawcy. U nas część szkolenia to udział w zorganizowanych na miejscu warsztatach oraz wykładach, prowadzonych przez własnych bibliotekarzy.

6

A.M. napisał/a:

Dziękuję za dotychczasowe odpowiedzi  smile Chciałabym się jednak dowiedzieć jak to jest zorganizowane w małych bibliotekach naukowych, u nas pracują 4 osoby (razem z kierownikiem) i nasz zakres pracy jest raczej "płynny" tzn. w zależności od potrzeby i opracowuje się książki i pełni dyżur w wypożyczalni albo czytelni i stąd raczej trudno byłoby zorganizować jakieś specjalistyczne szkolenie, bo trudno raczej mówić w tym przypadku o wyselekcjonowanych działach. A jeśli ,  ktoś z zewnątrz ( z innej biblioteki) by nam przeprowadził jakieś szkolenie specjalistyczne np. z zakresu bibliotek cyfrowych, czy digitalizacji. to czy takie szkolenie też wliczałoby się do awansu? Jesteśmy młodym zespołem, stąd też takie zainteresowanie tym tematem. Może ktoś jeszcze podzieli się swoim doświadczeniem? smile

Podzielam opinię effki. To zależy od pracodawcy. Ale można to zorganizować np. tak, że z inna biblioteką w tej samej lub nieodległej miejscowości, np. w ramach tzw. aglomeracji śląskiej, zamieniamy się na miesiąc stażystami. Zyskają obie biblioteki

7

Czyli według tego, co piszecie. Jeśli pracuję w bibliotece naukowej. Na dodatek w bibliotece specjalistycznej (typowa biblioteka obsługująca jeden wydział - filologiczny i zawierająca księgozbiór dziedzinowy, specjalistyczny. Można rzec, że obie z koleżanką jesteśmy bibliotekarzami dziedzinowymi - kończyłyśmy wydział, przy którym jest owa biblioteka plus mamy za sobą studia podyplomowe z informacji naukowej i bibliotekoznawstwa) Pracujemy obie od prawie 6 lat. Obie mamy studia wyższe. I w czasie pracy zostałyśmy oddelegowane na praktykę/szkolenie z zakresu gromadzenia i katalogowania księgozbioru. Praktykę trwającą ponad 2 tygodnie. Czyli - powtórzę - w myśl tego, o czym tu piszecie, dawno już powinnyśmy dostać awans na starszego bibliotekarza, tak?

Bo u mnie jest tak - przynajmniej tak nam wmawiają - że na praktykę na "starszego" trzeba iść do innej biblioteki naukowej/specjalistycznej. To raz. A dwa na taką praktykę są kolejki. Czyli nie automatycznie jesteśmy wysyłane po jakimś tam stażu pracy. Własnie, po jakim?

Bo z ustawy zrozumiałam, że trzeba mieć studia wyższe, w międzyczasie 2-tygodniową praktykę i po 6 latach można zostać starszym bibliotekarzem. Zaś moja pani dyrektor, na moją prośbę o wysłanie mnie na praktykę, odpowiedziała, że to za wcześnie, że na praktykę mogę pójść dopiero po 6 latach pracy. A że teraz spodziewam się dziecka, na tę praktykę nie wyśle mnie wcale. Coś tu jest chyba nie do końca w porządku, prawda?

8

buschka napisał/a:

Czyli według tego, co piszecie. Jeśli pracuję w bibliotece naukowej. Na dodatek w bibliotece specjalistycznej (typowa biblioteka obsługująca jeden wydział - filologiczny i zawierająca księgozbiór dziedzinowy, specjalistyczny. Można rzec, że obie z koleżanką jesteśmy bibliotekarzami dziedzinowymi - kończyłyśmy wydział, przy którym jest owa biblioteka plus mamy za sobą studia podyplomowe z informacji naukowej i bibliotekoznawstwa) Pracujemy obie od prawie 6 lat. Obie mamy studia wyższe. I w czasie pracy zostałyśmy oddelegowane na praktykę/szkolenie z zakresu gromadzenia i katalogowania księgozbioru. Praktykę trwającą ponad 2 tygodnie. Czyli - powtórzę - w myśl tego, o czym tu piszecie, dawno już powinnyśmy dostać awans na starszego bibliotekarza, tak?

Bo u mnie jest tak - przynajmniej tak nam wmawiają - że na praktykę na "starszego" trzeba iść do innej biblioteki naukowej/specjalistycznej. To raz. A dwa na taką praktykę są kolejki. Czyli nie automatycznie jesteśmy wysyłane po jakimś tam stażu pracy. Własnie, po jakim?

Bo z ustawy zrozumiałam, że trzeba mieć studia wyższe, w międzyczasie 2-tygodniową praktykę i po 6 latach można zostać starszym bibliotekarzem. Zaś moja pani dyrektor, na moją prośbę o wysłanie mnie na praktykę, odpowiedziała, że to za wcześnie, że na praktykę mogę pójść dopiero po 6 latach pracy. A że teraz spodziewam się dziecka, na tę praktykę nie wyśle mnie wcale. Coś tu jest chyba nie do końca w porządku, prawda?

Napiszę, co już pisałem. Tu jest tak wiele uznaniowości, że wszystko zależy od dobrej (lub złej) woli zwierzchnika. A z praktykami w innych bibliotekach łatwiej sobie radzą biblioteki duże, gdzie okresowo wyrwa jednego etatu nie spowoduje zasadniczego spowolnienia pracy. W bibliotekach o niewielkiej obsadzie (np. 3 etaty lub mniej) brak pracownika przez dwa tygodnie to już może być problem.
Jeśli chce się racjonalnie prowadzić politykę rozwoju zawodowego pracowników, to 1) należy  skodyfikować jej zasady i podać do ogólnej wiadomości, 2) można wypracować ekwiwalentne do praktyki w innej bibliotece formy doskonalenia.

9

I dlatego właśnie przez ten brak jasności i tajność w decyzjach dyrekcji, brak kodyfikacji (jak to pan ładnie określił, panie Stefanie) jak byliśmy ciemni, tak będziemy. I będziemy czekać na to, aż litościwie puści się nas na praktykę, byśmy mogli choć w części podnieść swój status w pracy.

10

buschka napisał/a:

I dlatego właśnie przez ten brak jasności i tajność w decyzjach dyrekcji, brak kodyfikacji (jak to pan ładnie określił, panie Stefanie) jak byliśmy ciemni, tak będziemy. I będziemy czekać na to, aż litościwie puści się nas na praktykę, byśmy mogli choć w części podnieść swój status w pracy.

W bibliotece pewnie odbywają się jakieś zebrania pracownicze lub przynajmniej kadry kierowniczej, więc można próbować się tego domagać. Kierownik, któremu zależy na zaufaniu ze strony pracowników i na szczerości w relacjach z załogą powinien na to przystać.

11

Tak, panie Stefanie, odbywają się. Ale może ta scenka unaoczni, jak one wyglądają, owe spotkania i informowanie o nich. Koleżanka należy do zespołu, zajmującego się publikacjami naukowymi. Zatem jej obecność na zebraniach dotyczących publikacji, jest niejako naturalna, konieczna i mocno pożądana. O spotkaniu dowiedziała się dzień po nim. Od koleżanki z zespołu.

Niestety, panie Stefanie, nie każdy ma takie podejście jak pan (życzliwość dla pracownika). Ostatnio mam wrażenie, że naszemu kierownikowi zależy tylko na świętym spokoju. Przepływ informacji znikomy. Więcej - często mocno zapóźniony lub niepokrywający się z rzeczywistością. Ale długo by o tym pisać. Ostatnio też widzę więcej minusów niż plusów w pracy w mojej firmie, a to znak, że należy zrobić sobie dłuższą przerwę. Co niedługo uczynię. smile Kłopot tylko taki, że wracać nie bardzo jest do czego. Ale nie będę psuć sobie humoru przed świętami smile

12

buschka napisał/a:

Tak, panie Stefanie, odbywają się. Ale może ta scenka unaoczni, jak one wyglądają, owe spotkania i informowanie o nich. Koleżanka należy do zespołu, zajmującego się publikacjami naukowymi. Zatem jej obecność na zebraniach dotyczących publikacji, jest niejako naturalna, konieczna i mocno pożądana. O spotkaniu dowiedziała się dzień po nim. Od koleżanki z zespołu.

Niestety, panie Stefanie, nie każdy ma takie podejście jak pan (życzliwość dla pracownika). Ostatnio mam wrażenie, że naszemu kierownikowi zależy tylko na świętym spokoju. Przepływ informacji znikomy. Więcej - często mocno zapóźniony lub niepokrywający się z rzeczywistością. Ale długo by o tym pisać. Ostatnio też widzę więcej minusów niż plusów w pracy w mojej firmie, a to znak, że należy zrobić sobie dłuższą przerwę. Co niedługo uczynię. smile Kłopot tylko taki, że wracać nie bardzo jest do czego. Ale nie będę psuć sobie humoru przed świętami smile

Fakt, nam wszystkim w bibliotece DSW nie zależy na świętym spokoju, lecz na podtrzymywaniu świętego ognia twórczego niezadowolenia. Zapewnia nam on gotowość na ciągłe zmiany, które nam uładzają pracę, a czytelnikom dają pożytek.
Życzę radosnego świętowania, a potem szczęśliwego powicia maleństwa

13

Za pierwsze dziękuję, odwzajemniam się życzeniami równie radosnych świąt, pełnych spokoju, w rodzinnym gronie. Co do drugiego z podziękowaniami wstrzymam się do rzeczonego powicia wink Pozdrawiam

14

library napisał/a:

Gdy chodzi o awans na starszego bibliotekarza musi być spełniony warunek: co najmniej dwutygodniowa praktyka specjalistyczna w bibliotece naukowej.
Nie ma tu określenia "w innej, poza macierzystą, bibliotece naukowej"
Czyli jeżeli pracyjesz w bibliotece naukowej to nie musisz robić praktyki w innej bibliotece naukowej.
Pozdrawiam

Ale...za chwil kilka pojawi się znowu ta kwestia, czyli najlepiej odbyć praktykę poza macierzystą biblioteką, gdyż za 4 lata temat powróci (kustosz) i wtedy masz już w kieszeni 2 tygodnie.
PZDR.

15

odnośnie awansu, to 13 maja weszła nowelizacja rozporządzenia z 2006 roku [Dziennik Ustaw z 2011 r. Nr 88 poz. 498 ROZPORZĄDZENIE MINISTRA NAUKI I SZKOLNICTWA WYŻSZEGO1) z dnia 13 kwietnia 2011 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków wynagradzania za pracę i przyznawania innych świadczeń związanych z pracą dla pracowników zatrudnionych w uczelni publicznej].

16

Witam, Mam takie pytanie do forumowiczów.Otóż czy zostanie starszym bibliotekarzem wiąże się z odbyciem dwutygodniowego stażu w innej bibliotece naukowej?
Jeżeli obecnie pracuję w bibliotece akademickiej, to czy ten wymóg nadal mnie obowiązuje?
I jeszcze jedno, czy jeżeli jednak nie ma wymogu odbycia stażu w innej bibliotece to od jakiego okresu zatrudnienia zostaje się starszym bibliotekarzem, 6 lat?
z góry dziękuje

17

A u nas  w ramach tych "praktyk" chodzi się sprzątać  inną bibliotekę naukową   smile

18

Witam,
Moje pytanie jak w temacie, co w przypadku kiedy, spełnia się wszelkie kryteria, staż pracy, praktyka, wykształcenie. Kierownik jednostki wystosował pismo o awans do przełożonego a ten nie zamierza nic w kierunku awansu zrobić, mało tego mówi o tym otwarcie? Czy można udać się z tym do jakiejś instytucji np. PIP , czy może to porostu przywilej przełożonego?

19

witajcie,

czy w bibliotekach naukowych działają zasady określone z rozporządzeniu ministra MKiDN czy jakieś inne?

http://www.nowyebib.info/images/stories … 2_1394.pdf

20

kaśka napisał/a:

witajcie,

czy w bibliotekach naukowych działają zasady określone z rozporządzeniu ministra MKiDN czy jakieś inne?

Nasza uczelnia ma własny system awansowania i wynagradzania pracowników, w tym także bibliotekarzy

21

kaśka napisał/a:

witajcie,

U mnie obowiązuje rozporządzenie ministra MNiSW: http://www.abc.com.pl/du-akt/-/akt/dz-u-2011-243-1447

22

Teraz jest nowe rozporządzenie

23

Ciekawostka w związku z tematem:
http://www.zdrojewski.info/pl/forum/topic/4629/

Post od początku grudnia czeka na odpowiedź...

24

Czy ktoś się orientuje czy odbywanie praktyki na kustosza jest w czasie własnego urlopu wypoczynkowego? Nasz dyrektor nie wyraża inaczej zgody na odbycie praktyki niezbędnej do otrzymania awansu...

25

synanny36 napisał/a:

Czy ktoś się orientuje czy odbywanie praktyki na kustosza jest w czasie własnego urlopu wypoczynkowego? Nasz dyrektor nie wyraża inaczej zgody na odbycie praktyki niezbędnej do otrzymania awansu...

Jest to szokujące. Nie wiem czy jakieś przepisy prawa mówią coś na ten temat, ale zawsze wydawało mi się, że dyrekcja biblioteki powinna stwarzać warunki do podnoszenia kwalifikacji. Na staże i praktyki u nas zawsze dostawało się jakiś urlop - szkolny czy naukowy, nie pamiętam, albo delegację służbową - jesli sie wyjeżdżało gdzieś. Natomiast inne formy dokształcania - język czy studia dodatkowe, to przynajmniej częściowo w czasie prywatnym.