Temat: Innowacja NUKAT

Od nowego roku wprowadzono w NUKAT-cie "Innowację", polegającą na tym, że część rekordów w nim się znajdujących ma specjalny status, uniemożliwiający kopiowanie.  Oczywiście nie zdzierżyłem i napisałem o tym do centrali.
Otrzymałem uprzejme w formie wyjaśnienie, że stało się tak na życzenie bibliotekarzy katalogujących dla tego katalogu. Ma im pomóc w rozróżnianiu rekordów w wersji ostatecznej od jakiejś tymczasowej. I że poczynione mają być starania o przeprogramowanie systemu tak, żeby wygodę mieli o i katalogujący, i kopiujący.
Więc dla ułatwienia pracy kilkunastu bibliotek utrudnia się życie dla dziesiątek innych, które nie chcą czekać, aż rekord w NUKAT-cie straci ów nieszczęsny "special status". Bo nie chcą czekać ich bywalcy. Więc te dziesiątki bibliotek powielają pracę już wykonaną. 
Dwa lata temu pisałem apel do ZG SBP, żeby wsparł NUKAT w staraniach o serwer umożliwiający jednoczesne korzystanie z katalogu przez dużą liczbę bibliotek. Po jakimś czasie otrzymałem informację, że starania dały skutek i że w jakimś procenciku się do tego przyczyniłem. Dziś zastanawiam się, czy warto było.

2

Odp: Innowacja NUKAT

Panie Stefanie, jest to typowy przykład swojskiego-chciałem dobrze, wyszło jak zwykle. Należałoby raczej zwrócić uwagę na fakt, że obecny stan rzeczy paraliżuje pracę wielu bibliotek i domagać się, żeby przywrócić poprzednie ustawienia w imię dobra ogółu.

3

Nathandrel napisał/a:

Panie Stefanie, jest to typowy przykład swojskiego-chciałem dobrze, wyszło jak zwykle. Należałoby raczej zwrócić uwagę na fakt, że obecny stan rzeczy paraliżuje pracę wielu bibliotek i domagać się, żeby przywrócić poprzednie ustawienia w imię dobra ogółu.

Cieszę się, że mam sojusznika.  smile

4

Dzień dobry!4 stycznia 2012 roku wprowadzono następujące zmiany w kliencie systemu Virtua  dotyczące użytkowników grupy „kopista”:- jeżeli rekord bazowy ma nadany status, to informacja o statusie będzie pojawiała się w prawym górnym rogu rekordu (dotychczas dla użytkownika z grupy

5

Dzień dobry!

4 stycznia 2012 roku wprowadzono następujące zmiany w kliencie systemu Virtua  dotyczące użytkowników grupy kopista:

- jeżeli rekord bazowy ma nadany status, to informacja o statusie będzie pojawiała się w prawym górnym rogu rekordu (dotychczas dla użytkownika z grupy kopista status nie był widoczny),
- rekordu w statusie nie będzie można skopiować do katalogu lokalnego (dotychczas użytkownika z grupy kopista taką możliwość miał).

Tym samym ujednolicone zostały zasady kopiowania rekordów z katalogu NUKAT dla użytkowników z różnych grup (rekordy mogą także pobierać użytkownicy m.in. z grupy bibliotekarz i korektor).

Powody:
- jeżeli rekord jest w statusie, to nie można do niego dodać symbolu biblioteki. Do tej pory użytkownik z grupy kopista mógł skopiować taki rekord, ale nie mógł do niego dodać symbolu biblioteki. Na ogół bibliotekarz nie dodawał symbolu później. W związku z tym  cierpiała centralna informacja o zbiorach polskich bibliotek (Centrum NUKAT raz w roku przeprowadza akcje porównanie baz)

- część bibliotek do skopiowanych rekordów bibliograficznych pobiera w plikach rekordy khw (dzięki temu bibliotekarze nie muszą ręcznie uzupełniać swojego katalogu rekordami khw; pliki są do pobrania na stronie Centrum NUKAT). Pliki z rekordami khw generowane są na podstawie dodanego do rekordu symbolu biblioteki. Jeżeli przed wprowadzeniem zmian kopista kopiował rekord w statusie, ale nie dodawał symbolu biblioteki (bo nie ma takiej możliwości), to w paczce z rekordami khw nie było wszystkich potrzebnych bibliotece rekordów.  W katalogu lokalnym powstawały szczątkowe rekordy khw, a osoba odpowiedzialna za katalog, musiała ręcznie uzupełniać kartotekę

- z katalogu NUKAT można kopiować tylko rekordy zatwierdzone do bazy (rekordy bazowe). Jeżeli taki rekord ma status, to znaczy, że coś się z nim dzieje (np. dodawane są hasła przedmiotowe, poprawiany błąd, ale może też być tak, że bibliotekarz się pomylił i na starym rekordzie próbuje wprowadzić nowy). Bibliotekarz powinien wiedzieć, że widzi postać buforową (roboczą). Może się również okazać, że rekord jest rekordem zdublowanym i ma status U_z_bazy (po skopiowaniu takiego rekordu następnego dnia bibliotekarz  będzie musiał wprowadzać zmiany w katalogu lokalnym).

Czy naprawdę lepiej było, jak użytkownik kopista kopiował rekord nie wiedząc, że jest on w trakcie modyfikacji? Kopiował rekord, który widział w postaci roboczej a nie bazowej? Czy naprawdę dodawanie symbolu biblioteki do skopiowanego rekordu nie jest ważne? Czy nie jest istotna dbałość o kartotekę haseł wzorcowych?

W katalogu NUKAT jest dziś 2 131 446 rekordów bibliograficznych, w tym rekordów bazowych w statusach jest koło tysiąca. Znaczna część rekordów bazowych jest w statusie mniej niż 24 godziny. Rekordy modyfikowane przez bibliotekarzy (400-500 dziennie) są w statusach maks. trzy doby (Mod1>Mod2>Nocp). Są też rekordy, w których toczą się dyskusje, ale tych naprawdę nie należy kopiować, dopóki problem nie zostanie rozwiązany.

Magdalena Rowińska
Centrum NUKAT

6

Oczywiście, lepiej jest mieć rekord zatwierdzony. Ale przecież biblioteki tworzące NUKAT umieszczają rekordy w wersji nieostatecznej także po to, żeby było wiadomo, że objęte nimi książki już są w bibliotekach i że można mieć do nich dostęp. Więc biblioteki, które są tylko użytkownikami bazy też chcą, żeby nabyte przez nich nowości były jak najszybciej dostępne.
I katalogujących tam bibliotekarzy denerwuje, że rekord w bazie jest, a mimo to trzeba go sobie samemu zrobić "z palca". Bo wątpliwości związane z opracowaniem dobrze jest mieć, ale czytelników one nie obchodzą. Oni widząc książkę w księgarni lub w jakimś wykazie nowości, chcą ją mieć w "swojej" bibliotece. I przez pryzmat kompletności oraz szybkości dostępu oceniają bibliotekę, a nie przez to, że nazwa serii w rekordzie została zapisana w wersji optymalnej.
Swoją drogą, od trzech chyba dni na taki rekord ze statusem nie natrafiłem.  I dziś pomyślałem sobie, że kto wie, czy po prostu na wszelki wypadek., żeby takich jak ja nie denerwować, nie umieszcza się ich w katalogu aż do chwili, gdy będą kompletne.
Ja i wielu bibliotekarzy będących w podobnej sytuacji doceniamy robotę bibliotek tworzących NUKAT, to, że rekordy pojawiają się coraz szybciej oraz to, że szybko uzyskujemy wyczerpujące wyjaśnienia i sugestie, ale...

7

A w Narodowej, jak czytamy w innym poście, książki są katalogowane w ciągu 24 godzin! Tymczasem biblioteki uczestniczące w NUKAT, jak słyszę od koleżanek z opracowania, czekają po kilka dni na zatwierdzenie ich opisów, niestety  sad

8

effka napisał/a:

A w Narodowej, jak czytamy w innym poście, książki są katalogowane w ciągu 24 godzin! Tymczasem biblioteki uczestniczące w NUKAT, jak słyszę od koleżanek z opracowania, czekają po kilka dni na zatwierdzenie ich opisów, niestety  sad

W tej sytuacji nie pozostaje nam chyba nic innego jak ten be, fuj, niedobry i głupi NUKAT zamknąć i odwiesić na kołek smile

Mogłabym w zasadzie porwać się na jakieś dementi tutaj, gorączkowo tłumaczyć, jak NUKAT jest budowany, i dlaczego tak, a nie inaczej, bronić się z płaczem i histerycznym tupaniem za pomocą khw, standardów i jakości, ale nie sądzę, żebym wiedziała więcej i lepiej na ten temat niż Effki koleżanki z opracowania smile

24 godziny BN naprawdę robią wrażenie - chyba pora umierać...

Agnieszka Kasprzyk
Centrum NUKAT

9

Chciałam tylko zauważyć, że zatwierdzenie rekordu trwa zwykle 2 dni (2 razy nocne przetwarzanie danych). Owszem czasem czeka się nie 2, a na przykład 3 dni. Na 300 książek, które skatalogowałam w ciągu ostatnich 6 tygodni, taką sytuację miałam raz. Oczywiście nie liczę tu rekordów zatrzymanych przez sprawdzającego z powodu moich błędów lub niedopatrzenia.

Czasem czeka się na rekord dłużej, gdy w bazie brakuje autora, czy serii. Wówczas najpierw musi być do bazy dodany tenże autor czy seria, żeby można go było dopiąć do rekordu.  Muszę dodać, ze jestem pełna podziwu dla osób pracujących w centrum nukat, bo nawet po weekendzie, kiedy są do sprawdzenia rekordy z 3 dni (w ramach prac zleconych katalogujemy w domu po pracy) w poniedziałek już są wszystkie przejrzane, a we wtorek gotowe do skopiowania.

Naprawdę uważacie Państwo, że szybciej trwało opracowanie, gdy każda biblioteka wprowadzała wszystkie swoje nowości sama?

Aneta

Arianta - Naukowe i fachowe polskie czasopisma elektroniczne
http://www1.bg.us.edu.pl/bazy/czasopisma

10

kea napisał/a:

W tej sytuacji nie pozostaje nam chyba nic innego jak ten be, fuj, niedobry i głupi NUKAT zamknąć i odwiesić na kołek smile

Mogłabym w zasadzie porwać się na jakieś dementi tutaj, gorączkowo tłumaczyć, jak NUKAT jest budowany, i dlaczego tak, a nie inaczej, bronić się z płaczem i histerycznym tupaniem za pomocą khw, standardów i jakości, ale nie sądzę, żebym wiedziała więcej i lepiej na ten temat niż Effki koleżanki z opracowania smile

Agnieszka Kasprzyk
Centrum NUKAT

Czysta kokieteria!  big_smile

11

kea napisał/a:

Szczególnie w kontekście zdania

12

kea napisał/a:

Szczególnie w kontekście zdania- cyt. Dopóki tego nie zrobią, nie wychodzą z pracy – mówi dyrektor Biblioteki Narodowej.

13

hator napisał/a:
kea napisał/a:

Szczególnie w kontekście zdania- cyt. Dopóki tego nie zrobią, nie wychodzą z pracy – mówi dyrektor Biblioteki Narodowej.

Och, mnie to nie szokuje. Niestety, nie jedyny to szef, który w ten sposób zarządza. Internet wprowadza nowy model: klik i masz. Wielu zapomina, że ludzie to nie maszyny.

14

effka napisał/a:

Agnieszka Kasprzyk
Centrum NUKAT

Tu nie chodzi o zamykanie, bo NUKAT jest cennym "wynalazkiem" i gołym okiem widać, że funkcjonującym coraz lepiej. Ale ta ostatnia "innowacja"...

15

może nie mam zbyt dużego doświadczenia, ale akurat ta 'innowacja' wydaje się być dobrym pomysłem. Zakładając, że ludzie katalogujący a nie tylko pobierający opisy z NUKAT, biorą odpowiedzialność za wprowadzanie przez siebie opisy (jednym słowem, nie chcą dawać innym 'bubla'), nic dziwnego, że taka 'innowacja' się pojawiła i nie zostaje nic innego jak tylko jej przyklasnąć.

Jeśli 2 czy 3 dni wydaje się być (za) dużo to może spróbować skatalogować samemu? Tak, znam te argumenty, że usprawnienie katalogowania, opis robiony raz a pobierany przez tysiące, ale skoro czekać nie chcecie...

16

Agata napisał/a:

może nie mam zbyt dużego doświadczenia, ale akurat ta 'innowacja' wydaje się być dobrym pomysłem. Zakładając, że ludzie katalogujący a nie tylko pobierający opisy z NUKAT, biorą odpowiedzialność za wprowadzanie przez siebie opisy (jednym słowem, nie chcą dawać innym 'bubla'), nic dziwnego, że taka 'innowacja' się pojawiła i nie zostaje nic innego jak tylko jej przyklasnąć.

Jeśli 2 czy 3 dni wydaje się być (za) dużo to może spróbować skatalogować samemu? Tak, znam te argumenty, że usprawnienie katalogowania, opis robiony raz a pobierany przez tysiące, ale skoro czekać nie chcecie...

Należę do tych, co uważają, że NIE MOGĄ (a nie nie chcą) czekać. Bo to nie jest kwestia bibliotekarskiego widzi-mi-się, lecz sumienia. Skoro książka jest już na terenie biblioteki, to trzeba zadbać, żeby jak najszybciej trafiła na półki. Nie po to się książki kupuje, żeby sobie con amore pokatalogować lub pościągać rekordy, tylko po to, żeby służyły one bywalcom bibliotek. A wśród bywalców są tacy, którzy mogą poczekać, ale i tacy, dla których ważna jest możliwie szybka informacja, że poszukiwane teksty są w bibliotece i można z nich skorzystać.

Rozumiem argumenty bibliotekarzy katalogujących dla NUKAT, dla nich wygodniej jest mieć wyraźnie rozróżnialne rekordy ostateczne i tymczasowe. Więc może lepiej niech tych tymczasowych nam nie pokazują. Nic mi to nie pomoże, ale przynajmniej nie będzie działało na nerwy.

17

Wg mojej wiedzy z katalogu NUKAT NIGDY nie można było kopiować rekordów wyłącznie BUFOROWYCH (nowych, które nie zostały zatwierdzone do bazy). 'Innowacja' w obsłudze użytkownika z grupy 'kopista' dotyczy wyłącznie rekordów BAZOWYCH, które są w statusie z powodu modyfikacji (poprawienie błędu, dodanie haseł przedmiotowych). Podkreślam raz jeszcze - wprowadzona 'innowacja' jest 'innowacją' jedynie w grupie 'kopista', ale trwałą zasadą w innych grupach użytkowników, tj. 'bibliotekarz' czy 'korektor' (użytkownicy tych grup nie tylko tworzą rekordy, ale także kopiują je do katalogów lokalnych).

Magdalena Rowińska
Centrum NUKAT

18

Jak można było przypuszczać, wprowadzenie "specjalnego statusu" przynosi owoce. Zatrute. Rekordów opatrzonych informacją o owym statusie jest coraz więcej. Jedni katalogerzy (aktywni) czują się usprawiedliwieni (przecież informują!), a tacy jak ja - wkurzeni.
Niestety, wiemy, że NUKAT tworzony jest siłami jakby społecznymi, nie jest agendą rządową ani bankiem, nie jest przez nikogo rozpieszczany, a teraz jeszcze jego twórcy zostaną "zderegulowani", o czym pozwoliłem sobie na blogu napisać), a wkurzonych katalogerów za mało, żeby wylec tłumnie na Marszałkowską lub Krakowie Przedmieście. Nie pozostaje więc nic innego, jak zacisnąć zęby i katalogować "na piechotę".

19

Panie Stefanie,
skąd Pan powziął przekonanie o społecznej naturze NUKATu?!  To nieporozumienie; NUKAT nie jest tworzony siłami społecznymi, tylko za pieniądze MNiSW -  mniej wiecej po połowie  z budzetu BUW  i z projektu SPUB: Wirtualna Biblioteka Nauki prowadzonego przez ICM UW. Informację o tym łatwo znaleźć w corocznych sprawozdaniach NUKAT (na stronie NUKAT>Centrum NUKAT>sprawozdania) jak i w sprawozdaniach BUW (na stronie BUW>o Bibliotece>sprawozdania, pozdrawiam, ekm

20

gajaijaga napisał/a:

Panie Stefanie,
skąd Pan powziął przekonanie o społecznej naturze NUKATu?!  To nieporozumienie; NUKAT nie jest tworzony siłami społecznymi, tylko za pieniądze MNiSW -  mniej wiecej po połowie  z budzetu BUW  i z projektu SPUB: Wirtualna Biblioteka Nauki prowadzonego przez ICM UW. Informację o tym łatwo znaleźć w corocznych sprawozdaniach NUKAT (na stronie NUKAT>Centrum NUKAT>sprawozdania) jak i w sprawozdaniach BUW (na stronie BUW>o Bibliotece>sprawozdania, pozdrawiam, ekm

Czyli z pieniędzy społecznych - z podatków. Przecież nie zarabiają sami, tylko dostają z budżetu państwa lub z dotacji.

21

gajaijaga napisał/a:

Panie Stefanie,

Siłami społecznymi w tym znaczeniu, że nie robi  tego firma komercyjna, a więc żadne OCLC, EKZ czy inny NBLC, lecz bibliotekarze, opracowując własne zbiory, jeżdżąc w delegacje w celach uzgodnieniowych i szkoleniowych z budżetów swoich bibliotek i udostępniając rekordy innym bibliotekom nieodpłatnie.

22

Chciałbym wiedzieć od twórców NUKAT, jaką wartość informacyjną ma hasło przedmiotowe "Polska" do książki "Osoby starsze w społeczeństwie - społeczeństwo wobec osób starszych" (Wrocław, 2011). Przecież chyba z 60 % książek trafiających do naszych bibliotek ma treść w jakiś sposób związaną z naszym krajem.
Ja znam odpowiedź: nie znaczy nic. Ale za to znakomicie spowalnia kopiowanie rekordów i zapycha pamięć serwerów. W ogóle coraz częściej w NUKAT-cie pokazują się hasła złożone z samych tematów, bez określników. Może ma to jakiś sens, ale ja go własnym umysłem nie ogarniam.

23

Dziękujemy za zainteresowanie katalogowaniem przedmiotowym w Katalogu NUKAT. Uprzejmie informujemy, że w naszym katalogu współistnieją trzy języki informacyjno-wyszukiwawcze:
1. Język haseł przedmiotowych KABA (budowany głównie przez biblioteki akademickie, a koordynowany przez Ośrodek Kontroli Rekordów Kartoteki Haseł Wzorcowych w Centrum NUKAT), który stanowi główny język katalogu NUKAT.
2. JHP BN (budowany i koordynowany przez Bibliotekę Narodową), stosowany głównie w bibliotekach publicznych.
3. MeSH – polska wersja amerykańskiego tezaurusa Medical Subject Headings (MeSH) wykorzystywanego do katalogowania przedmiotowego literatury z zakresu medycyny w bibliotekach medycznych.
Więcej na temat powyższych języków w katalogu NUKAT - w artykule dostępnym pod linkiem http://www.nowyebib.info/publikacje/mat … rchard.php

Podany przez Pana przykład dotyczy katalogowania przedmiotowego w języku haseł przedmiotowych MeSH (co można sprawdzić z poziomu opisu dokumentu w katalogu NUKAT http://www.nukat.edu.pl). Specyfika tego języka polega na tym, że dopuszcza on tworzenie tylko dwuczłonowych haseł rozwiniętych  (inaczej niż pozostałe języki przedmiotowe). W konsekwencji ma to przełożenie na sposób stosowania nazw geograficznych w katalogowaniu przedmiotowym, a także na fakt, że bardzo często w języku MeSH kataloguje się przedmiotowo wyłącznie za pomocą haseł prostych, co ma duże zalety przy wyszukiwaniu np. złożonym.
Odnośnie wartości informacyjnej przytoczonego rekordu należy zwrócić uwagę, że obok języka MeSH zastosowano w nim także dwa hasła jhp KABA: Gerontologia społeczna - Polska; Ludzie starzy - Polska - sytuacja społeczna - 1990-. Dzięki temu jeszcze bardziej zwiększa się możliwość wyszukania wspomnianej pozycji w katalogu NUKAT.

Mam nadzieję że w miarę zrozumiale wyjaśniłam poruszoną przez Pana kwestię. W razie potrzeby uzyskania bardziej szczegółowych informacji o języku MeSH zapraszam do odwiedzenia strony kartoteki haseł przedmiotowych MeSH http://www.mesh.pl

z poważaniem
                                                                                                                                           Iwona Ruść
                                                                                                                                          Ośrodek Koordynacji Centrum NUKAT

24

Po pierwsze, jak wyżej wspomniano, taka jest natura JIW-ów, że nie jeden termin, lecz kilka haseł tworzy pełny opis. A po drugie, nawet jeśli twierdzi Pan, że termin

25

termin