Temat: Rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników instytucji kultury

Miłej lektury!

http://legislacja.rcl.gov.pl/docs//505/ … +June+2012

2

Odp: Rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników instytucji kultury

Lektura miła - prawie do poduszki!
Nie ma na niej 'tylko'  daty, a przecież do 1 lipca minister miał wydać nowe Rozporządzenie płacowe. Ciekawa jestem jak sobie biblioteki radzą z luką jaka powstała z tego tytułu w kwestii wynagradzania pracowników?!

Wczoraj dostaliśmy zaproszenie na szkolenie. Publikuję je poniżej, jednocześnie zachęcając do ostrożności w wyborze podobnych ofert. Szkolenie dotyczy m.in. nieistniejącego rozporządzenia ('Nowe Rozporządzenie'). Fakt, że prowadzi je pracownik MKiDN (za pieniądze?), pozostawiam Państwa ocenie.

FINANSOWANIE DZIAŁALNOŚCI I ZASADY GOSPODARKI FINANSOWEJ
ORAZ
WARUNKI WYNAGRADZANIA I PRZYZNAWANIA INNYCH ŚWIADCZEŃ W INSTYTUCJACH KULTURY
NOWE ROZPORZĄDZENIE W SPRAWIE WYNAGRODZENIA PRACOWNIKÓW INSTYTUCJI KULTURY
SZANOWNI PAŃSTWO
Serdecznie zapraszamy na szkolenie które odbędzie się
19 LIPCA  2012 R. W KRAKOWIE
Miejsce: EUROPROFES, Al. Krasińskiego  10, godz. 10.00-15.00.

I. Finansowanie działalności i zasady gospodarki finansowej instytucji kultury.
1. Ustawa o finansach publicznych i jej regulacje wpływające na funkcjonowanie instytucji kultury i finansowanie działalności kulturalnej przez jednostki samorządu terytorialnego;
2. Budżet samorządowy a plan finansowy instytucji kultury;
3. Zasady gospodarki finansowej instytucji kultury.
4. Rachunkowość instytucji kultury po zmianach od 1 stycznia 2012 r.

II. Warunki wynagradzania i przyznawania innych świadczeń pracowników samorządowych instytucji kultury.
1.      Kodeks pracy – podstawowe zasady i regulacje mające wpływ na funkcjonowanie instytucji kultury;
2.      Zmiany dot. wynagrodzeń pracowników instytucji kultury wynikające z ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej oraz rozporządzenia ministra;
3.      Szczególne unormowania dot. osób zarządzających instytucjami kultury (dyrektora, zastępcy i gł. księgowego), w tym kontrakty dyrektorskie;
4.      Zakładowe regulaminy wynagradzania w instytucjach kultury.

III. Omówienie aktualnego stanu przepisów wykonawczych do znowelizowanej 31 sierpnia 2011 r. ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej.
JAN KAZIMIERZ BRANICKI – prawnik, radca prawny w Departamencie Ekonomicznym w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Termin szkolenia:  19 LIPCA 2012 R. W KRAKOWIE
Miejsce szkolenia: EUROPROFES, Al. KRASIŃSKIEGO 10 , godz. 10.00-15.00.
Cena szkolenia: 260 zł od osoby (cena obejmuje wartość merytoryczną, materiały szkoleniowe – również na płytach CD, serwis kawowy, certyfikat potwierdzający uczestnictwo w szkoleniu). Na szkoleniu otrzymają Państwo fakturę z 7 dniowym terminem płatności.

W przypadku jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt
tel. 71 321 56 41  lub biuro@centrumverte.pl
ABY POBRAĆ FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY PROSZĘ KLIKNĄĆ W PONIŻSZY TEKST

FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY

LUB WEJŚĆ NA NASZĄ STRONĘ INTERNETOWĄ WWW.CENTRUMVERTE.PL

KARTĘ ZGŁOSZENIA UDZIAŁU W SZKOLENIU PROSIMY PRZESŁAĆ NA NR FAX:
71 722 79 71 LUB  71 321 56 41

Wiadomość nadano na podstawie adresów e-mail ogólnodostępnych w Internecie, zgodnie z art.25, ust.2, pkt.2 ustawy o ochronie danych osobowych. Serdecznie przepraszamy osoby nie zainteresowane tą wiadomością, za poświęcony czas i zajęte miejsce w skrzynce odbiorczej.
Osoby, które nie chcą otrzymywać naszych informacji prosimy o odesłanie e-maila zwrotnego na nasz adres z "NIE" w temacie wiadomości.

Ostatnio edytowany przez Michał Grzeszczuk (2012-07-03 07:54:06)

4

Czy to rozporządzenie weszło już w życie?

5

Witam.
Proszę o odpowiedż czy to rozporządzenie weszło w życie?
Jaką podstawę prawną podawać w nowych angażach?

Rozporządzenie nie weszło w życie. Jeśli zatem w bibliotece nie ma regulaminu wynagradzania, to nie ma się na co powołać, więc nie należy podawać żadnej podstawy prawnej.

7

Chcąc zaplanować podwyżki dla bibliotekarzy  na jakich widełkach mamy się teraz opierac?? czy tylko obowiązuje ustawa o finansach publicznych??

Deregulacja przez niektórych jest rozumiana jako brak regulacji. Przy planowaniu podwyżek radziłbym stosować przede wszystkim jedną zasadę: jak najwięcej dla każdego. Droga od preliminarza do budżetu w zasadzie zawsze gwarantuje, że jakichkolwiek 'widełek' nigdy się nie przekroczy...

9

Rozporządzenie podpisane...

10

... podpisane.

Czy ktoś może mi pomóc w interpretacji rozporządzenia w kwestii przyznawania dodatku funkcyjnego dla kierownika filii ?
Czy w jednoosobowej obsadzie w filli można będzie przyznać taki dodatek ( nie ma podległych pracowników)?

Z góry dziękuję za pomoc.

Można prosić o link do rozporządzenia?

12

prosze:
http://legislacja.rcl.gov.pl/lista/505/ … alog/39438

No tak, "wykaz stanowisk pracy pracowników":

stanowisko: "specjaliści innych zawodów związanych z działalnością biblioteczną"
stanowisko: "młodszy bibliotekarz'
stanowisko: "kierownik komórki organizacyjnej"
stanowisko: "kucharz"
stanowisko: "ogrodnik"

Aż żal, że wywalili z rządu psychiatrę Klicha...

Ostatnio edytowany przez Michał Grzeszczuk (2012-10-05 09:58:51)

14

A skąd wiadomo, że weszło? U mnie w pracy twierdzą, że dopiero skierowano do podpisu, a że tam widać iż podpisane to nie znaczy, że weszło.
Ja uważam, że weszło, choć dziwnie z datą wsteczną 3 miesiące (02 lipiec 2012).

Wejdzie w dniu następnym po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw.

16

w wykazie stanowisk nie zauważyłem sprzątaczki- to błąd, pomyłka czy celowe działanie

17

Nie tylko brak sprzątaczki ,nie ma już pomocnika bibliotecznego. Te dwa stanowiska zamierzam wpakować teraz pod pracownika gospodarczego. Ale nie jestem pewna co do dodatku dla kierownika filii, teraz to pewnie będzie kierownik komórki organizacyjnej, ale czy musi mieć pod sobą pracowników, żeby dostać dodatek?
Jak sobie Państwo z tymi zmiananmi zamierzacie  poradzić, czy ktoś już ma to przemyślane? Ja byłam na kilku szkoleniach i przyznam się, że im więcej szkoleń - tym mniej pewności.

18

Nie musi mieć pod sobą pracowników aby dostać dodatek funkcyjny.
Trudno mieć to już przemyślane, naiwnie liczyłam na jakieś konkretniejsze zmiany.
Mam zamiar zacząć od zmiany Regulaminu Wynagradzania, chociażby kwestia premii, której już nie ma jako składnika wypłaty sad

19

Raczej musi, bo zapisano to tak:'Warunkiem przyznania prac. dod. funkc. jest zatrudnienie na stanowisku o którym mowa w § 2 pkt 1 lub innym związanym z kierowaniem zespołem...'
§ 2 pkt 1 mówi wyłącznie o stanowiskach:  dyr., zastępca i gł. księgowy, nie ma więc mowy o kierowniku filii który nie kieruje zespołem (czyli nikt mu nie podlega).
Nie rozumiem też dlaczego ustalono minimalne wynagr. zasadn. 1.050 zł ? Jak to się ma do tego:   'Zgodnie z projektem Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w 2012 roku minimalne wynagrodzenie wzrośnie o 8,2 proc. w porównaniu z rokiem 2011 i wyniesie 1500 zł.' ?

Ja chciałabym też utrzymać w regulaminie nagrody i raczej to zrobię.

Wygląda na to, że trzeba będzie dodatki funkcyjne w filiach wypowiedzieć?!

Rozporządzenie określa minimum tego, co pracownikowi przysługuje. Regulamin wynagradzania może przewidywać lepsze warunki.

21

Można w regulaminie zawrzeć lepsze warunki, tylko zawsze będzie istniała obawa przed zakwestionowaniem tych zapisów. Już kiedyś to przerabiałam i wiem, że RIO w jednych bibliotekach kwestionowała lepsze zapisy, w innych - nie.

Tak samo może postąpić organizator. Taka obawa jest zawsze.

23

Czyli kto nie ryzykuje ten nie ma;)
Enia, przepraszam zatrzymałam się na starociach, oczywiście masz rację z dodatkiem funkcyjnym.

A oto odpowiedź Ministerstwa Kultury i DN na uwagi SBP do omawianego tu rozporządzenia:
http://legislacja.rcl.gov.pl/docs//505/ … ernik+2012.

Uwag: 9; uwag przyjętych: 0.

Ostatnio edytowany przez Michał Grzeszczuk (2012-10-08 11:31:44)

25

Stawka nie niższa niż 1050 zł. Czy może być tak, że nam obniżą płace? U nas już dyrekcja straszy, że teraz wszyscy będziemy zarabiać równo i wszyscy po 1500 zł na rękę... Aż strach się bać.