26

Odp: Rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników instytucji kultury

No nie tylko nie to.
Dzięki Michał za informacje.
Ja już nie wiem co z tym wszystkim robić
Uczy się człowiek i kaształci w nadziei ,że go nic nie dopadnie a tu takie coś wypuszczają nagle
Zgrozo

27

Jak wygląda w waszych bibliotekach sprawa dodatków specjalnych, kto jest uprawniony?

28

List na forum ministra Bogdana Zdrojewskiego

BN konserwatorzy

Szanowny Panie Ministrze, do tej pory „w sprawie wymagań kwalifikacyjnych uprawniających do zajmowania określonych stanowisk w bibliotekach oraz trybu stwierdzania tych kwalifikacji” obowiązywało rozporządzenie ministra kultury i sztuki z dn. 9 marca 1999r. W tabelce nr 3: „Specjaliści innych zawodów związanych z działalnością biblioteczną” umieszczono m.in. konserwatora zbiorów bibliotecznych. W najnowszym rozporządzeniu Pana ministra w tej samej sprawie z dn. 5 grudnia 2012r. z tabeli nr 3: „Stanowiska dla specjalistów innych zawodów związanych z działalnością biblioteczną”- konserwator został usunięty. W związku z tym mam kilka pytań do Pana: 1.Czy jest o wynik niefortunnego niedopatrzenia? 2.Czy jeśli było to jednak zamierzone- to jakie zasady w sprawie awansowania konserwatorów zbiorów bibliotecznych będą obecnie obowiązywać ich pracodawcę? 3.Czy usunięcie z ostatniego rozporządzenia stanowiska konserwatora jako specjalisty (a jest nim zgodnie z rozporządzeniem ministra pracy i polityki społecznej z dn. 27 kwietnia 2010r. w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy oraz zakresu jej stosowania) stanie się dla pracodawcy dobrym pretekstem do zlikwidowania całych jednostek zajmujących się na miejscu konserwacją zbiorów bibliotecznych? 4.I czy ma Pan świadomość, że tzw. ścieżka kariery dla konserwatora w bibliotece wg rozporządzeń ministra kultury i sztuki nie jest w żaden sposób respektowana przez pracodawcę? Zdarza się, że osoba po specjalistycznych studiach konserwatorskich i z wieloletnim- lub nawet kilkunastoletnim- stażem pracy w zawodzie, mimo usilnych starań jego oraz jego bezpośredniego przełożonego wciąż pozostaje młodszym konserwatorem. Z poważaniem, konserwator

2013-01-9, konserwator

http://www.zdrojewski.info/pl/forum/topic/4637/

Niestety, odpowiedzi brak...

Odpowiedź na pewno się pojawi. Podejrzewam jednak, że będzie się składać z okrąglutkich zdań, pełnych zapewnień o istotnej roli konserwatora zbiorów, której w żadnym wypadku legislator nie zamierzał negować, a wręcz podkreślić poprzez otwarcie tego zawodu dla... absolwentów szkół średnich.
Kopanie się z koniem grozi kontuzją...

30

dukar napisał/a:

Jak wygląda w waszych bibliotekach sprawa dodatków specjalnych, kto jest uprawniony?

Moje pytanie nawiązywało do wyjaśnień pana ministra w tej sprawie, również w sprawie dodatków funkcyjnych. Na czym właściwie miałaby polegać elastyczność tego rozporządzenia (‘pracodawca może te kwestie samodzielnie rozstrzygnąć’), skoro niektórzy z pracodawców chcą zlikwidować dodatki, powołując się ni mniej, ni więcej na toż właśnie rozporządzenie? Krótko mówiąc, czy rozporządzenie może stanowić podstawę prawną do zmiany regulaminu wynagradzania, skoro ‘niedoprecyzowanie’ jest celowe, i jak sam pan minister wyjaśnia, ma sprzyjać samodzielności pracodawcy w tym zakresie? Ja rozumiem to w ten sposób, że jeśli pracodawca powoła się na to rozporządzenie, to tak jakby powołał się na tekst o treści: ‘pan minister pozwolił mi być samodzielnym’. ‘Samodzielnym’ w likwidacji tych dodatków, które dotąd przysługiwały, na przykład też…

I w ten sposób, żegnaj, nasza ustawo o sieci bibliotecznej. Bez kierowników jednoosobowych filii i bibliotek, bez instruktorów – z zachowaniem prawa do czynności, ale bez funkcji nadzoru - możemy pożegnać się z monitorowaniem tego, co dzieje się wokół. Niepotrzebny samorząd, by rozpuścić sieć w niebyt, wystarczą ‘samodzielni’ dyrektorzy. Sorry, że tak ostro, ale na ‘pospolite ruszenie’ szefów bibliotek w obronie sieci nie liczę… ale może jestem małej wiary wink
Czy już komuś zabrano jakiś dodatek?

d.

Ostatnio edytowany przez dukar (2013-04-02 21:17:11)

31

Chciałam zapytać o dodatek specjalny i premię. Czy dobrze rozumiem, że nie jest to toż samo pojęcie? I w takim razie jak teraz traktować premię skoro nie ma tego składnika w wynagrodzeniu. Według rozporządzenia z 3 października 2012 jest tylko dodatek specjalny. Czy już nie ma się używać pojęcia premii? Mamy swój regulamin wynagradzania, ale żeby to się pokrywało z rozporządzeniem. Pozdrawiam.

32

Mimo upływu czasu na wspomniane przez Carco zapytanie 'konserwatora' odpowiedzi ministra brak...
A jeszcze dłużej brak odpowiedzi na wcześniejsze zapytanie bibliotekarki:

http://www.zdrojewski.info/pl/forum/topic/4629/

Ale na pochwałę reakcja nastąpiła już po trzech dniach..!

http://www.zdrojewski.info/pl/forum/topic/2683/

33

Widzę, że nie doczekam się odpowiedzi na moje pytanie... Ale już sama poczytałam i proszę tylko o potwierdzenie czy słusznie rozumuję... Otóż jeśli w bibliotece jest regulamin wynagradzania może zawierać punkty odnośnie przyznawania premii. Jeśli nie ma takiego regulaminu biblioteka ma się opierać na Rozporządzeniu MKiDN z 2012 r. w sprawie wynagradzania pracowników instytucji kultury i tam nie ma premii jako dodatkowego składnika wynagrodzenia. Czyli jest w porządku mieć regulamin wynagradzania i dawać pracownikom premię. Czekam na odpowiedź, pozdrawiam.

34

Tak, Nowa.
Regulamin jest po to, żeby 'zrobić' lepiej pracownikom.
smile

35

hym, a co z pozostałymi specjalistami w bibliotekach, no takimi np. woźnymi, pomocnikami bibliotekarzy czy np. księgową. To rozporządzenia to wolna amerykanka - jak wynagradzać takich pracowników, jak ich awansować????