Temat: Klasyfikacja Kongresu w bazie NUKAT

Dzisiaj otrzymałem informację, że NUKAT ponownie zastanawia się nad kwestią obecności danych związanych z klasyfikowaniem wg zasad Biblioteki Kongresu a mianowicie sygnatur LC i LCSH.

Sytuacja uległa zmianie w stosunku do okresu pierwszej próby, która miała miejsce niedługo po rozpoczęciu pracy bazy NUKAT, kiedy to Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego była jedyną biblioteką w Polsce stosującą takie standardy. W chwili obecnej robia to biblioteki uniwersyteckie w Łodzi, Wrocławiu, Lublinie oraz Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Ponadto NUKAT rozpoczął wysyłanie rekordów do OCLC. Być może decyzję przyśpieszył też wątek na forum EBIB na temat umieszczania rekordów BN w OCLC. Ponieważ jak wspomniałem sprawa jest całkiem nowa, jeszcze niewiele wiem na ten temat. Gospodarzem jest Centrum NUKAT, który konsultuje się z w/w bibliotekami. Biblioteki w Łodzi i Wrocławiu nie były szkolone przez Sekcje Klasyfikacji BUW, więc praktycznie nie mamy kontaktu, zresztą i tak wszyscy prowadzą własną politykę, być może własne lokalne praktyki wzgledem niektórych miejsc w klasyfikacji.

Wbrew pozorom sprawa nie jest taka oczywista biorąc pod uwagę nie tylko polskie realia ale i specyfikę klasyfikacji BK. Nie jest to jednak czas i miejsce na szczegóły. Ja sam jestem ciekaw co na ten temat sądzą zainteresowane biblioteki. Jak pokazuje historia, możliwe są różne warianty, ja sam mam co najmniej jeden.

Zbigniew Zakrzewski
z.zakrzewski at uw.edu.pl

Rada Biblioteczna Uniwersytetu Warszawskiego

2

Odp: Klasyfikacja Kongresu w bazie NUKAT

Środowisko (zawód) bibliotekarza zdycha, a Pana interesują takie problemy. W sumie to fajnie, widać, że żyje Pan w swoim świecie - i może paru osób jeszcze. big_smile

Starszy kustosz napisał/a:

Środowisko (zawód) bibliotekarza zdycha, a Pana interesują takie problemy. W sumie to fajnie, widać, że żyje Pan w swoim świecie - i może paru osób jeszcze. big_smile

Nie wiem czym Pan się zajmuje w bibliotece ale chyba zdziwię Pana. Otóż uważam, że akurat katalogowanie, o ile biblioteki w obecnym rozumieniu przetrwają, jest tą wartością, która  przemawia za ich istnieniem. Najlepszy dowód, że czynność katalogowania jest potrzebna może być fakt, żę wykonywana jest nie tylko w bibliotekach. Czy uważa Pan, że wieczór autorski są w stanie przeprowadzić tylko bibliotekarze? Co to znaczy obecnie zawód czy też środowisko bibliotekarza? Ja z zawodu jestem inżynierem mechanikiem i zupełnie nie mam żadnego kompleksu z tego powodu. Powiem nawet więcej, gdyby nie wkład innych środowisk, biblioteki już dawno by nie istniały. Obecnie wkład intelektualny, tradycyjnie rozumianego bibliotekarstwa, w rozwój jest moim zdaniem niewielki.

Starszy bibliotekarz.

Proszę Państwa, kilka słów wyjaśnienia bo nie wiem czy sprawa jest dostatecznie jasna dla tych osób, których sprawa obecności Klasyfikacji Kongresu w Nukacie interesuje.

Otóż moja rola w tym temacie jest wyłącznie komentatorska, ponieważ mój wpływ na podejmowane decyzje nie jest duży. Jak już wcześniej informowałem dotarła do Sekcji Klasyfikacji BUW informacja, że Nukat coś planuje tzn. odbyła się rozmowa z przedstawicielami kilku bibliotek. Ze strony BUW-u nie uczestniczył w tym spotkaniu nikt spośród osób zajmujących się klasyfikowaniem a z otrzymanej relacji trudno było cokolwiek wywnioskować. Ponieważ wcześniej na tym forum poruszałem zagadnienie obecności Klasyfikacji Kongresu doszedłem do wniosku, że należy się do tej kwestii odnieść i wyrażałem wyłącznie swój punkt widzenia.

Nikogo nie zachęcam ani odradzam udziału w takim przdsięwzięciu ponieważ zdaję sobie sprawę, że z punktu widzenia korzyści katalogera w Polsce jest to kwestia dyskusyjna. Obecnie praktyka jest taka, że w celu przyśpieszenia katalogowania korzysta się z różnych możliwych źródeł. Nigdy nie jest to automatyczne i bezkrytyczne przejmowanie danych. To samo dotyczyłoby Nukatu. Osobom które klasyfikują nie trzeba tłumaczyć dlaczego tak jest. Trzeba mieć świadomość, że każda biblioteka odpowiada za swoje sygnatury LC bo one są fizycznie umieszczone na książkach, które muszą się z kolei zgadzać z sygnaturami LC w bazie katalogu i nigdy nie ma tak, że jest jedna sygnatura wzorcowa do zastosowania w kazdej bibliotece a jeszcze do tego automatycznie przejmowana. Jeszcze raz chcę wyraźnie podkreślić: unifikacja jest możliwa tylko w obrębie pojedynczej biblioteki. W BUWie mamy przypadek gdy jedna z bibliotek wydziałowych również stosuje klasyfikację LC i ciągle zachodzi potrzeba unifikacji synatur bo jest wspólny katalog online. Zawsze isnieje ryzyko, że inne osoby katalogujące, z innych bibliotek wydziałowych, nieświadomie coś usuną z bazy. Z tego powodu jesteśmy uczuleni na majstrowanie przez osóby nieprzygotowanych w naszej bazie. To tylko sygnalizacja możliwych problemów.

Czy to oznacza, że w Nukacie nie może być LCC i LCSH? Nic takiego nie powiedziałem. Zanim zaczęło działać współkatalogowanie w Nukacie sadziłem, że tak właśnie będzie. Jednakże przeładowanie rekordów BUW-u do Nukatu okazało się niemożliwe a teraz i tak wszystko się rozjechało więc nie ma o czym mówić. Także okres dochodzenia do samodzielności w klasyfikowaniu jest znacząco dłuższy w naszym przypadku w stosunku do praktyk Nukatu.

Moim zdaniem, jedynym realnym rozwiązaniem obecności sygnatur LC w Nukacie jest umieszczenie ich w polu innym niż 050 tj. 090 oraz LCSH innym niż 699. Jak to zrobić to już nie jest moje zadanie. Tak więc wyobrażam sobie rolę bazy Nukat w tej manterii jako zbiornika danych, niekoniecznie spójnych ale zawsze jakichś, z którego można by czerpać lub nie.

Dobra wiadomość dla katalogerów. Biblioteka Kongresu od 1 lipca udostępnia za darmo swoją dokumentację do katalogowania tj. LCSH, tablice KBK, itd. Trzeba je tylko sobie wydrukować z pdf-ów. Przykładowo tablice KBK są dostępne pod adresem:

http://www.loc.gov/aba/publications/Fre … eelcc.html

oficjalna informacja na ten temat jest pod:

http://www.loc.gov/today/pr/2013/13-121.html

Z. Zakrzewski, BUW, Sekcja Klasyfikacji

6

Jak należy odczytać datę wydania na książkach niemieckich. Na s. red. zapisane jest np 2005  2004 2003 2002 2001 oraz pod spodem 05 04 03 02 01 i napis Die letzten Ziffern.... Co będzie rokiem wydania - rok 2005 czy 2001?. Podobnie bywa w niektórych książkach angielskich.