1

Temat: BN zaprzestaje sprzedaży programu MAK

http://bn.org.pl/programy-i-uslugi/program-mak

- a w tle 10 konferencja o automatyzacji bibliotek

2

Odp: BN zaprzestaje sprzedaży programu MAK

hanba napisał/a:

http://bn.org.pl/programy-i-uslugi/program-mak

- a w tle 10 konferencja o automatyzacji bibliotek

Ten moment musiał kiedyś nastąpić. MAK pozostanie legendą polskiej komputeryzacji bibliotek i sądzę, że będzie używany tak długo, jak długo istnieć będą systemy na których można go uruchomić.

Aleksander Radwański
Ossolineum i EBIB

Mam nadzieję, że ''zaprzestaje sprzedaży'' oznaczna, że udostępni bezpłatnie. smile

Ostatnio edytowany przez KrzysztofLitynski (2012-11-08 16:53:23)

--
Krzysztof Lityński
http://bibliosfera.net

4

KrzysztofLitynski napisał/a:

Mam nadzieję, że ''zaprzestaje sprzedaży'' oznaczna, że udostępni bezpłatnie. smile

Rozmawiałem kiedyś z panem Janem Wierzbowskim na temat uwolnienia kodu MAKa, ale nie przewidywał takiej ewentualności. Myślę natomiast, że BN mogłaby wygenerować 'bezimienną' (wszystkie licencjonowane kopie mają w nagłówku nazwę instytucji - posiadacza licencji) instalkę MAKa z ostatnią stabilną wersją do umieszczenia w jakimś otwartym repozytorium, gdzie każdy chętny mógłby ją legalnie pobrać i używać na własne ryzyko. Jednak, bez obrazy, nie spodziewam się po BN aż tak 'rewolucyjnego' myślenia. Niemniej jednak warto próbować. Może coś mogłaby w tej sprawie zrobić Komisja Nowych Technologii SBP.

Aleksander Radwański
Ossolineum i EBIB

5

Mak z BN i Mak+ to dwa różne programy, czy dobrze rozumiem? I czy jeśli BN zaprzestaje sprzedaży to znaczy, że Mak (ten z BN) zatrzyma się na tym etapie, na którym jest? A co z MAKWWW, czy jest sens kupować ten program jeśli ma się małe filie ze starym Makiem i chce ich katalogi pokazać w Internecie? Biblioteka nie ma w całej sieci jednego programu bibliotecznego - centrala inny i filie inny. Czy to definitywny koniec Mak-a?

6

olek napisał/a:

Rozmawiałem kiedyś z panem Janem Wierzbowskim na temat uwolnienia kodu MAKa, ale nie przewidywał takiej ewentualności. Myślę natomiast, że BN mogłaby wygenerować 'bezimienną' (wszystkie licencjonowane kopie mają w nagłówku nazwę instytucji - posiadacza licencji) instalkę MAKa z ostatnią stabilną wersją do umieszczenia w jakimś otwartym repozytorium, gdzie każdy chętny mógłby ją legalnie pobrać i używać na własne ryzyko. Jednak, bez obrazy, nie spodziewam się po BN aż tak 'rewolucyjnego' myślenia. Niemniej jednak warto próbować. Może coś mogłaby w tej sprawie zrobić Komisja Nowych Technologii SBP.

Tematyka 'uwolnienia' MAKa była podejmowana wielokrotnie. Pamiętam, że jeszcze ks. Gonet wspominał o takiej propozycji (w kontekście uruchomienia MAK5) dla części bibliotek nie tylko fidesowych. Zresztą wiele bibliotek otrzymało MAKa nieodpłatnie i jego rozwój postępował na szczeblu lokalnym. Mówiliśmy o tym na konferencji w Kielcach w 2007 r. (Ogólnopolska konferencja dla użytkowników systemu bibliotecznego MAK).

Nie sądzę, aby zaprzestanie dystrybucji MAKa przez BN oznaczało definitywny koniec użytkowania programu. Znam duże biblioteki, które posiadają rozbudowaną implementację systemu jeszcze w wersjach 3.XX, której nigdy nie aktualizowały, bo też nie była im taka potrzebna...

Ostatnio edytowany przez wojtek (2012-11-09 10:49:43)

7

wojtek napisał/a:

(...)
Nie sądzę, aby zaprzestanie dystrybucji MAKa przez BN oznaczało definitywny koniec użytkowania programu. Znam duże biblioteki, które posiadają rozbudowaną implementację systemu jeszcze w wersjach 3.XX, której nigdy nie aktualizowały, bo też nie była im taka potrzebna...

To na pewno, ale nie będzie możliwe legalne nabycie licencjonowanej wersji. Kto ma - będzie używał, kto niema - już nie kupi. Dlatego taka 'bezimienna' wersja byłaby pożyteczna smile

Aleksander Radwański
Ossolineum i EBIB

8

Ania napisał/a:

Mak z BN i Mak+ to dwa różne programy, czy dobrze rozumiem? I czy jeśli BN zaprzestaje sprzedaży to znaczy, że Mak (ten z BN) zatrzyma się na tym etapie, na którym jest?

Nie tylko się zatrzyma, ale nie będzie go można kupić ani dostać. Oczywiście legalnie.

Ania napisał/a:

A co z MAKWWW, czy jest sens kupować ten program jeśli ma się małe filie ze starym Makiem i chce ich katalogi pokazać w Internecie? Biblioteka nie ma w całej sieci jednego programu bibliotecznego - centrala inny i filie inny. Czy to definitywny koniec Mak-a?

Jestem fanem starego MAKa, ale na Pani miejscu myślałbym raczej o konwersji do innego systemu. Np. Koha.

Aleksander Radwański
Ossolineum i EBIB

9

A ja nie tęsknię za MAKIEM. MAK+ to program na który z przyjemnością się przesiadłam, mam tam wszystko czego potrzebuję, program jest jasny i czytelny i nie potrzeba wiedzy tajemnej żeby z niego korzystać wink

10

Wszystko fajnie, tylko MAK+ nie daje możliwości importu czytelników z ich zasobami (chyba, że coś się zmieniło). W dużej części bibliotek może to być problem nie do przeskoczenia.