Odp: Łączenie bibliotek z innymi instytucjami kultury - 3,2,1, start

Dotyczy posiedzenia KRB z 27 marca. Ściślej - 8 wniosków o opinie ws. połączenia (czyt.: likwidacji) bibliotek: http://www.ebib.pl/pliki/odpowiedz_KRB.pdf

27

To nie jest li tylko smutne. To jest przerażające i jeśli spojrzy się na skład KRB, to odechciewa się wszystkiego. Jaki ma interes osoba pracująca w bibliotece, żeby głosować za likwidacją innej biblioteki i jak spojrzy w oczy koleżankom po fachu, którym takie świństwo zgotowała? Jaki ma w tym samym interes osoba, kształcącą przyszłych bibliotekarzy, która głosuje za likwidacją bibliotekarskich stanowisk pracy? Tak, wiem: to są głupie pytania.
Ludzie pisują do internetu myśląc, że są anonimowi. Ludzie głosują w trybie tajnym, też sądząc że są anonimowi. A tu taka siurpryza! Sprawa się rypła i już nie da się bajdurzyć o ochronie bibliotek i wielkiej dla nich spolegliwości. Jeśli bowiem głosowanie było jednomyślne za likwidacją (no tak: za łączeniem) bibliotek, to wszak żadnej anonimowości nie ma. Szczerze mówiąc, wolałbym nie wiedzieć, bo czasami dobrze jest mieć chociaż szczątki złudzeń, nawet jeżeli wieloletnie doświadczenie podpowiada, że to jest oszukiwanie samego siebie.
Ale jeżeli coś zaskakuje mnie naprawdę w pełni, to łatwość, z jaką takie informacje pojawiły się w publicznym obiegu. Na ogół stosuje się różne wybiegi, kluczenie, padają eufemizmy. A tu: jak Pan Bóg przykazał - na tacy. Pięknie. I bardzo możliwe, że rozumiem.  Jest kwiecień, potem będzie maj, czerwiec, wybory w SBP, lipiec, sierpień, wrzesień... Tak kręci się świat.

KRB to jest zespół doradczy Ministra Kultury... Ale to są 'nasi' przedstawiciele do cholery! Za chwilę pewnie będą głosować, czy szlag ma trafić, czy nie, wieloletnią pracę ludzi, których znam osobiście. Zastanawiam się, czy da się niektórym z nas jeszcze bardziej dokopać...?

29

Przewodniczący KRB ujawnił wyniki głosowań nad wnioskami o łączenie bibliotek z ośrodkami kultury, czyli - mówiąc wprost - nad likwidacją bibliotek publicznych. Wynikają z tego dwie ważne informacje:
1. Głosowanie odbywa się jawnie, więc niedemokratycznie, pod czujnym okiem Przewodniczącego, który swoich nastawień nie ukrywa.
2. Są głosowania jednomyślnie skazujące biblioteki na zagładę.
     Powstaje pytanie, dlaczego bibliotekarze, bibliotekoznawcy oraz podobni głosują za skazaniem bibliotek na śmierć. Z lizusostwa. Z leku przed przewodniczącym. Ze szczęścia, że znaleźli się w KRB. Z niewiedzy. Z bezmyślności (to oględne określenie). Z tego, że mają biblioteki w dupie.
     Członków KRB nie wybierano, ale powoływano tak, żeby reprezentowali (mój Boże!) różne obszary bibliotekarstwa, czyli nas. Wobec tego mamy prawo zapytać KAŻDEGO, dlaczego głosuje właśnie tak. Bo to przecież to samo, jakby lekarz podawał cjanek zamiast lekarstwa, albo ksiądz głosił, że Boga nie ma.
     Byłoby bardzo rozsądne, gdyby każdy kto zechce, skierował list ze stosownym zapytaniem: dlaczego - do jednego wybranego (nie więcej niż do dwóch) członka KRB. Lista jest w internecie, adresy łatwo znaleźć.
     Jeżeli ktoś reprezentuje coś publicznie, to już nie jest jego prywatna sprawa. Niech wobec tego wyjaśni: co robi oraz dlaczego.
    PS. Jeżeli ktoś myśli, że wystarczy jakiś wpis tutaj, na Forum, to jest w okropnym błędzie. Oni tego nie czytają.

30

Jacek A. Wojciechowski napisał/a:

PS. Jeżeli ktoś myśli, że wystarczy jakiś wpis tutaj, na Forum, to jest w okropnym błędzie. Oni tego nie czytają.

Ależ Szanowny Panie Jacku, Najwyższy Przewodniczący KRB czytuje, a nawet czasem i pisuje.... http://forum.ebib.pl/pun/viewtopic.php?pid=6359#p6359

31

Chyba P. rozumie, że nie o to chodzi?

32

Przewodniczący KRB niszczy BN, to dlaczego nie ma niszczyć innych bibliotek? To już taki drobiazg przecież.

33

To jest jakaś obsesja. Nic mnie nie obchodzi Przewodniczący - obchodzą mnie biblioteki. Ale jak widać: nikogo innego już nie. Niepotrzebnie zabrałem tu głos. Przepraszam, więcej tego nie zrobię.

34

A mi bardzo spodobał się pomysł Pana profesora. 18 maja napisałam do 2 członkiń Krajowej Rady Bibliotecznej - pytałam o łączenie bibliotek w Kcyni i Dusznikach - w obu przypadkach decyzję o połączeniu podjęto jednogłośnie. Wczoraj otrzymałam odpowiedź od jednej pani:

Krajowa Rada Biblioteczna podejmuje decyzje w/s połączeń bibliotek z ośrodkami kultury po zapoznaniu się z wnioskiem organu prowadzącego, opinią właściwej terytorialnie wojewódzkiej biblioteki publicznej oraz po wizji lokalnej. Ponieważ już wpłynęło do KRB blisko 90 wniosków o łączenie bibliotek z ośrodkami kultury każdy z nich ma swojego referenta – członka KRB, który prowadzi sprawę, dokonuje wizji lokalnej. Referentem w/s obu wniosków, o które Pani pyta, był Jan Krajewski; w obu przypadkach była również pozytywna opinia właściwej biblioteki wojewódzkiej. Uchwały w/s tych bibliotek podjęto na posiedzeniu KRB 27 marca b.r., w którym niestety nie mogłam uczestniczyć. Tak więc głosowanie odbyło się bez mojego udziału. Zawsze jednak  członkowie KRB bardzo uważnie przyglądają się sytuacji obu placówek; w każdym przypadku najważniejsza jest odpowiedź na pytanie, czy gmina rzeczywiście inwestuje w bibliotekę, czy połączenie nie spowoduje uszczerbku w wykonywaniu dotychczasowych zadań biblioteki.

Z poważaniem, Sylwia Czacharowska

Napisałam też do Pani Stefańczyk, ale nie odpowiedziała mi.

35

`Zawsze jednak  członkowie KRB bardzo uważnie przyglądają się sytuacji obu placówek; w każdym przypadku najważniejsza jest odpowiedź na pytanie, czy gmina rzeczywiście inwestuje w bibliotekę, czy połączenie nie spowoduje uszczerbku w wykonywaniu dotychczasowych zadań biblioteki.`
   To znaczy, że pomija się zapis ustawowy, który stanowi, że gmina ma co najmniej jedną bibliotekę?  Biblioteki włącza się do ośrodków kultury lub innych instytucji i wówczas to już nie jest biblioteka, lecz różna od biblioteki inna instytucja z własną samodzielnością programową i organizacyjną, własnymi priorytetami i własnym programem działania, A może to nieprawda i  ośrodki kultury i inne instytucje włącza się do bibliotek i wówczas spełnia się wymów ustawy o jednej bibliotece w gminie?  Więc jak to jest?
  Jacku, nie masz racji w tym ostatnim wpisie. Biblioteki niszczą nie krasnoludki, lecz konkretni ludzie, m.in. ci którzy proponują takie schizofreniczne rozwiązania, a przecież wszyscy pamiętamy, kto proponował i orędował za realizowanym sposobem łączenia bibliotek. Poczet osób zasłużonych dla likwidacji bibliotek jest pokaźny i są to osoby, które pretendują do roli obrońców i zbawców bibliotek, choć sami dali się poznać w swoich instytucjach i na arenie ogólnokrajowej od najgorszej strony. I nie ustają w swych wysiłkach, zawsze gotowi zasilić rządową politykę biblioteczną swoim wsparciem  i oddaniem bez granic...    Jacku, jeśli i Ty zamilkniesz, to Olek powinien zamknąć Forum...

36

Zamazało mi się przekonanie, że to ma sens. Kilka zmaltretowanych psychicznie osób myśli tylko o jednym i nawet nie wnika w to, o czym mowa. A inni? Oto jakaś pańcia, wyciągnięta z kapelusza, bredzi od rzeczy, udając polityka. To już nawet nie jest śmieszne.
To jest wojna. Stowarzyszenia samorządowców nie owijają w bawełnę: likwidować biblioteki! I albo zdołamy się brutalnie przeciwstawić, albo to wszystko szlag trafi. Dominuje duch Jakuba Szeli - precz z inteligencją! Mają model na życie: zjeść, nasrać, obejrzeć telewizję. To dla naszych wnuków i dzieci?
A do tego ci niby swoi sprzeniewiercy: mógłbym wywoływać po nazwisku, ale do diabła z tym. Sprawdzają, oglądają... A potem rączki w górę i nawet na taki system głosowania, jak za Bieruta, nikt nie zareaguje. Jednomyślnie, wszyscy? To tak, jakby ksiądz głosował za przyłączeniem kościoła do cerkwi, albo lekarz chciał połączyć szpital z rzeźnią. Żadnej zawodowej  lojalności ani moralności - tylko samozachwyt i bezmyślność.
Proszę zajrzeć na forum <Biblioteki w szkole>. Juliusz Wasilewski już raz sprokurował skuteczny protest społeczny. Wychodzi na to, że potrzebny jest następny. Piszcie Państwo do członków KRB oraz do wymienionych na tamtym forum samorządowców. Jak zobaczą DUŻO wpisów, to przypomną sobie, że za półtora roku wybory i można stracić ciepłe posadki po dziesięć tysięcy i więcej, a to jedyne co ich bierze. Mówię o samorządowcach, oczywiście. Bo z KRB i tak większość (wszyscy?) wyleci.

Be@ta napisał/a:

Zawsze jednak  członkowie KRB bardzo uważnie przyglądają się sytuacji obu placówek; w każdym przypadku najważniejsza jest odpowiedź na pytanie, czy gmina rzeczywiście inwestuje w bibliotekę, czy połączenie nie spowoduje uszczerbku w wykonywaniu dotychczasowych zadań biblioteki.
                                                                             Z poważaniem, Sylwia Czacharowska

Połączenia są dopuszczalne pod warunkiem zagwarantowania, że warunki funkcjonowania bibliotek się nie pogorszą. To znaczy, że jak w 2012 r. na bibliotekę przeznacza się np. 150 000 zł to, żeby nie pogorszyć tych warunków, wystarczy w 2013 dać 150 000 zł, w 2014 - tyle samo, w 2015 - tyle samo - przecież poziom finansowania się nie zmniejszył, więc o co chodzi?! Tak też myślą ci z członków KRB, którzy podnoszą łapy za likwidacją bibliotek.
Pańcia udająca polityka, politycy udający bibliotekarzy, Krajowa (Zd)rada Biblioteczna. Poprosiłem Przewodniczącego tego ciałka o protokół z posiedzenia, na którym głosowano wnioski o połączenia. Nie poprosiłem o ten protokół w formie listu otwartego, więc ciągle jeszcze do mnie nie dotarł.

Ostatnio edytowany przez Michał Grzeszczuk (2013-05-23 18:53:08)

Swoją drogą członkowie KRB powinni być wybierani w taki sposób, jak członkowie Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów.

Ostatnio edytowany przez Michał Grzeszczuk (2013-05-23 20:49:08)

Na stronie Polskiego Związku Bibliotek został zamieszczony wykaz wniosków o łączenie bibliotek z innymi instytucjami. Przy każdym wniosku podano nazwisko referenta sprawy z ramienia Krajowej Rady Bibliotecznej. Wśród nazwisk, które się tam znalazły, są osoby spoza KRB, tj. Panie Budyńska i Potrzebnicka.

Otóż cedowanie obowiązków przez członka Krajowej Rady Bibliotecznej na osoby spoza KRB nie ma żadnego umocowania prawnego. Osoby niebędące członkami Rady mogą być zapraszane do pracy w zespołach problemowych. Według informacji ze strony BN, zespół ds. opiniowania wniosków o łączenie bibliotek jednak nie powstał. Sugeruję zatem daleko idącą ostrożność i niepodejmowanie rozmów w tak ważnych kwestiach z osobami nieposiadającymi stosownych prerogatyw.

http://www.biblioteka.koszalin.pl/pzb/

Ostatnio edytowany przez Michał Grzeszczuk (2013-09-12 19:29:15)

Dyrektor krakowskiej Biblioteki Wojewódzkiej, Jerzy Woźniakiewicz, pozytywnie zaopiniował zamiar likwidacji (tzw. połączenie) Gminnej Biblioteki Publicznej w Radziemicach.